Romaninė vulkaninė Vokietija [nr 108]

By skrandis, 2010/05/24


Proga yra – Liuksemburge pasitaikė ilgasis savaitgalis dėl kokios tai šventos dienos. Tuo pasinaudoję įgyvendinom seną norą pamatyti garsiąsias Vokietijos romanines bažnyčias,
kurių čia yra ne taip jau mažai, ir ne taip jau toli.

2010.05.22
Pirmas objektas – Speyer, 50 tūkst gyventojų miestas Rhineland-Palatinate regione, visai šalia upės-laivostrados Rhine. Romėnų dėka atsiradęs šis miestas (tuomet vadintas Noviomagus ir Civitas Nemetum) yra vienas seniausių Vokietijoje. Speyer mieste stovi įspūdingas romaninio meno šedevras Speyer Cathedral, kitaip Imperatoriška Marijos Ėmimo į Dangų ir Šv.Stepono arkikatedra bazilika. Pradėta statyti 1030 metais ji XI ir XII amžiuje buvo viena iš įspūdingiausių ir reikšmingiausių statinių Europoje. Dabar įtraukta į UNESCO sąrašą, ji išties žavi savo fasadu ir išraiškingomis romaninio stiliaus detalėmis.

Antras apsilankymo objektas yra mieste Worms. Pats miestas vos apie pusšimtį km nuo Speyer, taip pat stovi ant Reino kranto ir taip pat turi seną istoriją. Įsteigtas keltų ir pavadintas tuomet Borbetomagus, jis buvo tiek pat “seniausias”, kaip ir Trieras ar Kiolnas, tačiau tapęs vieninteliu Vokietijos miestu organizacijoje Most Ancient European Towns Network. Grįžtant prie esmės, tai mes norėjome aplankyti kitą romaninio meno atstovą – Worms’o Šv. Petro Katedrą. Tai dar vienas vertingas religinis pastatas, kurių ant Reino kranto tikrai galima rasti ganėtinai daug. Naudojant smiltainio akmenį ši bazilika buvo pastatyta jau 1110 metais, vėliau dar paaukštinta ar kitaip patobulinta.

Worms’e aplankėme ir labai įspūdingas bei senas žydų kapines “Heiliger Sand”, kurios yra įvardinamos kaip seniausios išlikusios žydų kapinės Europoje. Žydų bendruomenės įsteigtose X amžiuje kapinėse paskutinis žydas “apsilankė” 1940 metais (seniausias randamas kapas yra 1076 metų).

Trečias ir paskutinis šią dieną aplankytas miestas – Mainz, Rhineland-Palatinate regiono sostinė, vienas reikšmingiausių miestų šiame regione beveik jau 2000 metų. Klaipėdos dydžio miestas turi įspūdingą ir labai didžiulę romaninę katedrą, vardu St. Martin’s Cathedral. 1000 metų senumo katedra per ilgą savo istoriją buvo aplipinta ir visaip kitaip tobulinta, tad šiuo metu ryški ne tik romaninio stiliaus formomis, bet ir atskleidžia kitas įvairias stilistines įtakas. Pati katedra pastatyta 991-994 metais Mainzo arkivyskupo ir reikšmingo politiko Willigis, kuris turėjo viziją Mainzą paversti Roma II…

2010.05.23
Antra diena suplanuota ir dar kartą ryte aplankę Mainzo katedrą [norėdami pamatyti ją iš vidaus], sėdama į mūsiškę Clio ir pajudama link Vokietijos Vulkano kelio įžymybių.

Pirma stotelė – Meurin romėnų kasykla, gyvuojanti jau virš 2000 metų. Iškastos erdvės, šachtos, išlikę laipteliai ir darbo įrankių žymės daro įspūdį, tačiau matytos Olandijoje romėnų kasyklos “nepramuša”.

Toliau, netoliese pirmojo objekto, aplankome Eppelsberg karjeras, kurios šiuo metu vis dar naudojamos išgauti naudingas medžiagas ir užtvertos paprastam lankytojui. Tačiau ir iš toliau puikiai matosi 60 metrų sluoksnis po sluoksnio, 230 000 metų skaičiuojančios linijos, ugnikalnių išsiveržimo pėdsakai, žuvusių medžių žymės, šlakas, vulkano lava…

Judame toliau, link už 10 km esančio Maria Laach vienuolyno. Romaninio stiliaus vienuolyne įsitaisę benediktinai. Ilgą laiką vadintas tiesiog šalia esančio Laach ežero vienuolynu, vėliau jėzuitų dėka, gavo ir Marijos vardą. Įsteigtas 1093 metais kito vienuolyno (Belgijoje esančio Affligem), Maria Laach vienuolynas atsiskyrė 1127 metais. Mažutis, jaukus ir vidumi įspūdingas vienuolynas patrauklus turistams ne tik dėl architektūros, istorijos ar šalia parduodamų vienuolių gėlių, bet ir dėl Laacher vulkano vietoje esančio taisyklingai apskrito ežero. Jis susiformavo vietoje, kuri prieš 13 000 metų perdarė ne tik regiono aplinką, bet ir įtakojo visos Europos likimą ir klimatą. 30 km aukščio išmetamų dulkių kaminas, nešamas 1000 kilometrų link šiaurės rytų (tame tarpe ir Lietuvos), 50 metrų dulkių sluoksnis artimiausiame regione, dviejų savaičių šou ir 3×2 km krateris, 51 metrų gilio dabartinis ežeras – vos keletas įspūdį darančių faktų…

Vos už 15 km esančiame Mendig miestelyje apsilankėme Lava Dome muziejuje, kuris labiau skirtas vaikams ir pirmai jų pažinčiai su žemės sandara, vulkanais ir kitomis šio regiono ypatybėmis. Bet ir suaugusiui žmogui visai smagu sukelt mini drebėjimus, pačiupinėt žaidimus ar pamatyti “tikras” tv naujienas apie Laacher ugnikalnio išsiveržimą :]

Norėdami pakartotinai įsitikinti šio vulkano ‘svoriu’, dar kartą pažvelgėm į 60 metrų aukščio sieną Wingertsberg karjere. 13 000 metų istorija ten surašyta eilutėmis viena po kitos….

Dienos pabaiga – Koblenz mieste, kuriame susilieja Mozelio ir Reino upės. Ypatingas miestas, turintis dar vieną romaninio stiliaus bažnyčią, šiuo metu aktyviai tvarkomas ir dėl to turistiškai neišvaizdus. Tačiau vertas dėmesio ir apsilankymo.

2010.05.24
Trečia diena prasidėjo improvizacijomis. Norėta ne pagal planą aplankyti dar keletą objektų, kurie žemėlapyje pavaizduoti kaip lankytini, bet, deja, be aiškių koordinačių. Todėl bandymas pavirto nesėkme, kurios metu netyčia aplankėm Burresheim pilį. Graži, kaip pasakose atrodanti pilaitė buvo apžiūrėta tik iš išorės.

Vėliau užkopėme ant virš regiono iškilusios infoplatformos – apžvalgos bokšto, kuris pastatytas ant kalvos (Steineberger Ley kalvos, 558 metrų aukščio virš jūros lygio) ir dar yra 24 metrų aukščio. Gražūs vaizdai atsiveria, vėjas atgaivina, žvilgsniai laksto horizontais…

Kadangi nuo bokšto nesimatė nei vienas vulkaninis ežeras, pasukome link dviejų iškart. Užlipus ant Mäuseberg (561 m.) kalvos vienoje pusėje matėsi Weinfelder maar ežeriukas, kitoje pusėje Schalkenmehrener maar. Abu gražūs, nedideli ir tasyklingai apskriti ežerai. Vaizdai atsiveria plačiai, pasivaikščiojimo takų begalė, tik būk ir mėgaukis…

Pavažiavę dar šiek tiek apsilankėme Wallenborn kaimelyje, kuriame kas 40 min išsiveržia šalto vandens geizeris Wallender Born. Iki šiol nematyto gamtos įvykio dėkingai neteko laukti ilgai. Vos pasėdėjus ant suoliukų 10 min, iš žemėje esančios skylės išsiveržė 5-7 metrų fontanas, kuris gan greitai aprimo, bet dar kokias 5 minutes kunkuliavo. Keista ta Žemė su savo tokiais reiškiniais :]

Na ir pabaigai apsilankėme prie giliausio ežero – Pulvermaar. 74 metrų gylio ežeras (buvo 200 metrų, tačiau laikui bėgant prisipildė nuo kraštų slenkančiais akmenimis ir žeme) vėlgi taisyklingai apskritas ir draugiškas. Jame leidžiama ir maudytis, yra galimybių ir pasiplaukioti valtimis ar vandens dviračiais. Gražus, vakarop aptuštėjęs ežeras, aplink apsistatęs kalvomis ir apaugęs gražiais medžiais…

Štai tiek tų romaninių bažnyčių, štai tiek tų vulkanų ir kitų gamtos stebuklų.

 

What do you think?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.