2010 menai Liuksemburge [saus-birž]

By skrandis, 2010/06/23

2010 menai Liuksemburge [saus-birž]

2010.01.12
Alternatyvaus kino centre Utopia peržiūrėjome dar vieną, turbūt geriausią iki šiol matytą graikų filmą – “Diorthosi” (“Correction”, 2007 m.). Lyg ir daug erdvės turintis filmas (kuriame tik filmo gale nuskamba muzika, pasakoma vos dešimtys žodžių, kur veiksmo labai mažai, paliekama daug laiko apmąstymams) išties gerokai suspaudžia ir sukelia vidinę įtampą, įspraudžia į pagrindinio herojaus rėmus, iš kurių norisi kuo skubiau išsilaisvinti. Graikų futbolo fanų-chuliganų kova dėl “garbės” pasibaigia nebepataisoma klaida, kuriai ištaisyti norisi atiduoti visą kantrybę ir likusį gyvenimą…
Tiesiog “geras kinas”.

 

2010.01.21
Musee national d’histoire et d’art (lietuvškai kalbant, Istorijos ir meno muziejuje) buvo atidaryta laikina paroda “Nuo rojaus sklinda švytėjimas” (prancūziškai kalbant, Un reflet du paradis, arba vokiškai gražiai sakant, Vom Paradies ein heller Schein), kurioje pristatomi (dramblio ir kitų iltinių gyvių) kaulo dirbiniai nuo VI iki XVIII amžiaus (viena iš svarbiausių pasaulio tokio meno kolekcijų).

 

2010.02.04
Lifto koridoriuje, jungiančiame Grundą su Aukštutine miesto dalimi, atidaryta jaunimo pinhole fotografijos paroda “Photographies au stenope“.

 

2010.02.21
Casino galerijoje atidaryta nauja paroda “Everyday(s)“, kuri turbūt viena silpniausių iš visų matytų. Visgi keletas darbų atkreipė dėmesį ir padarė įspūdį: Cao Fei video darbas “COSplayers“, puikus Andrijana Stojkovič video darbas “Kuča (Home)”, Takahiro Iwasaki objektai “Out of disorder” bei kažkuom šilta Bruno Baltzer foto serija “La gloire de mon pere”.

2010.02.21
Kaip jau minėjome temoje apie keliones (Hollenfels route), šis savaitgalis Liuksemburge garsus švente Buergbrennen. Tai sena tradicija, labai panaši į lietuviškas užgavėnes, siekiant išvaryti žiemą iš gamtos. Tik degina ne bobą, o medinį-šiaudinį kryžių.
Žmonių, tiesą sakant, norinčių sudeginti žiemą t.y. kryžių nebuvo tiek jau daug. Gal dėl to, jog ši šventė vyksta visuose miesteliuose ir kaimuose, gal dėl to, kad žiema ir pati traukiasi. O gal žioplinėjančių buvo mažai, nes Liuksemburge šventė gerokai popsova ir groja neįdomi šiuolaikinė radijo muzika, nėra ypatingesnių tradicinių išraiškų… Visgi pamatyti pačiame miesto centre, Petrusės slėnyje, čiurlenant upeliui ir skambant katedros varpams šią jų gerokai pagonišką tradiciją buvo įdomu.
O gal ši šventė yra tikrai “satanistiška šventė”? Gi taip ji mums užsifiksavo po pernai metų straipsnio Lietuvos žiniasklaidos pažiboje Lryte :]
Daugiau nuotraukų apie “satanistų šventę” :] rasite vietinėje žiniasklaidoje čia ir čia. Video yra čia.

2010.03.04
Liuksemburge bare „Foyer Européen“ įvyko jau antrasis Alwydos kolegės Ingos organizuojamas kamerinis vakaras, šį kartą su poetu, vertėju, nacionalinės premijos laureatu Antanu A. Jonynu. Vakare, kurio pavadinimas buvo „(Ne)sentimentalus“, poetas pristatė visiškai šviežią poezijos knygą „Sentimentalus romansas“ (beje, poetas yra mano (Skr) giminė, o knygai viršelį sukūrė tylioji ir talentingoji mano (Skr) grupiokė Sigutė Chlebinskaitė :). Vakaras su poetu praėjo lengvai, šiltai, nuoširdžiai ir nepaviršutiniškai. Taip, kaip ir tikiesi širdies gilumoje. Taip, kaip gali įsivaizduoti vakarą su poetu…

2010.03.06
Le Centre Culturel de Rencontre Abbaye de Neumunster erdvėje atidaryta nauja Bruce Clarke paroda “Du cote des vaincus“, skirta Ruandos genocidui. Išraiškinga, perskaitoma ir suvokiama. Puikūs darbai.

2010.03.06
MUDAM pristatė savo įsigytų kūrinių apžvalginę parodą “Brave New World”. Kokybiška, įdomi ir verta dėmesio paroda, kurioje yra jau matytų, ir dar neapžiūrėtų darbų. Paroda prasideda Sylvie Blocher video darbu “Men in pink” ir žodžiais “The greatest triumphs of propoganda have been accomplished, not by doing something, but by refraining from doing”. Praeinant pro metalines palmes, kitoje erdvėje galima pamatyti Su-Mei Tse (vienas iš jos darbų supasi Luxemburgo miesto istorijos muziejuje) “Many Spoken Words“, fontaną su baseinėliu, kuriame bėga, varva, taškosi mėlynas žodžių rašalas. Aptikome prieš keletą metų matytas Valerie Belin fotografijas bei tuomet didžiulį įspūdį padariusį William Kentridge filmuką “Zeno Writing” (kažkas panašaus į tai). Įspūdį paliko Richard Long (jo žemės menas puikus) anglių ratas “Black Charcoal Circle“, su tikriausiais šakų, šaknų, pagalių juodžiais. Nufotografuoti ir įsimintini darbai buvo ir šie: žaismingas ir sumažintas pasaulis Jennifer ir Kevin McCoy darbe “Traffic series“, spalvingas ir indiškas Kimsooja “A Mirror Woman“, aštrus ir provokuojantis Claude Lévêque objektas “Sans titre (Arbeit macht frei)” bei kiti. Paroda išties aukšto lygio, įvairi ir vertinga. Tikrai galima bus užeiti ir pažiūrėti dar kartą.

2010.04.16
Kaip visada, Liuksemburgo tunelyje-koridoriuje link lifto tarp viršutinės miesto dalies ir apatinės atidaryta vaikų meno paroda. Šį karta tema “Rainforest” nagrinėjama per tapybą.

2010.04.16
Prie ‘rudolfo III-iojo’ tilto stovi kioskas, kuris vėl atsinaujino savo turinį.

2010.04.24
Liuksemburge prasidėjo šešių savaičių programa “Design city Luxembourg“. Aš įsitaisęs ant “Skystation” (autorius Peter Newman)

2010.04.27
Po ilgos pertraukos vėl užėjau į Meno istorijos muziejų (MNHA). Šį kartą kartu su Alwydos mama Elena. Apžiūrėjome 5 aukštuose po žeme ir 5 aukštuose virš žemės esančias ekspozicijas, kurių viena buvo laikina – belgo James Sidney Edouard, Baron Ensor darbai. Labai kritiški, mažučiukai, bet kandūs ir tiesūs.

2010.05.18
Su malonumu Utopia kino teatre peržiūrėtas graikų režisieriaus Gerasimos Rigas dokumentinis filmas “Parvas“. Apie šeimos kasdienybę Amorgos saloje, apie senatvę, viltis, vienatvę, baimes ir viltis. Šiltas dokumentinis filmas, kuris sužiūrėjo visai kaip “grožinis”. Tiesiog geras darbas, kurį malonu pamatyti.

2010.05.20
Briuselio klube “Ancienne Belgique“, už 200 km nuo Liuksemburgo, koncertavo garsieji Gotan Project, pristatantys savo naują albumą “Tango 3.0“. Pasirodymas gražus, tikslus, profesionalus, kokybiškas, tačiau ne toks karštas, kokio galima tikėtis iš tango atlikėjų. Visgi viskas buvo labai maloniai sugrota ir parodyta (vj pagalba). Puikus koncertas.

2010.05.20
Liuksemburgo lietuviams buvo gera proga sudalyvauti “Poezijos pavasaryje” labiau nepajudinant savo užpakalių – patys poetai iš Lietuvos apsilankė svečiuose pas liukslietuvius.
„Foyer Européen“ bare „Poezijos pavasario 2010“ proga svečiavosi poetas, eseistas, vertimo grandas, etnografiškasis“ „euroeilėraščio“ kūrėjas Vladas Braziūnas ir poetas, prozininkas, dramaturgas, gyvasis klasikas Juozas Erlickas.
Pastarasis, kaip ir reikėjo tikėtis, rimtu veidu kamerinį vakarą „lėmeilėmeilėmeilė stikliniais kaliošais“ pavertė juokų vakarėliu. Savo stiliumi, žaidžiant žodžių reikšmėmis, kaip ir per tv, kaip ir per šūdrytį, juokino publiką.
Tuo tarpu V.Braziūnas vakarą pradėjo ne tik savo eilėmis, bet ir su dviem pagalbininkais muzikontais, kurie lyg ir bandė improvizuoti, lyg ir bandė kurti muzikinę nuotaiką, bet tiesą sakant, dėl savo “improvizuotiškumo” greičiau trukdė susikaupti poezijai, nei ją pajusti.
Visgi vakarą pabaigus Erlickui, sustikimas baigėsi lengvai ir neįpareigojančiai. Poezijos ore neliko, bet vakaras buvo malonus.

2010.05.27
Kaune išdidžiai, su Aleksandro Macijausko retrospektyvine kūrybos darbų paroda “Ratas”, atidaryta atnaujinta ir idealiai atrodanti Kauno fotografijos galerija (buvusi Fuji galerija). Žmonių buvo daug, gražių kalbų buvo taip pat daug, šypsenų bei bendravimo buvo taip pat labai daug.

2010.05.28
Kiekvieną gegužės mėnesio 5dienį Kaune vyko renginiai pavadinimu “Einam Kaunas 2010”. Kvietimas eiti į Laisvės alėją, į miestą ir linksmintis, kultūrintis, gerti kavos, alaus ar bendrauti su bičiuliais, kaimynais ar kitokiais piliečiais. Programa nuo pat pavakario iki nakties, su klasikine muzika, su kinu, su kitokia muzika, su kalbomis ir su judesiu. Gyvai ir smagiai. Kaunas darosi vis žavesnis. Ir tai džiugina.
O aš tuo tarpu sudalyvavau Ka(o)voje už Romuvą bei “Auros” atsisveikinimo re(n)ginyje šalia M.Žilinsko galerijos.

2010.06.16
LR Prezidentės Dalios Grybauskaitės vizito Liuksemburge proga kino centre “Utopia” buvo rodomas 2010 m. režisieriaus Šarūno Barto filmas “Eastern Drift” (Lietuvoje žinomas “Lisabona 02” pavadinimu, bet dar kino teatrams nedemonstruotas). Filmo premjeroje dalyvavo ir pats režisierius bei prodiuserė.
Pats filmas padarė teigiamą įspūdį. Puikūs vaizdai, puiki fotografija, scenarijus šiek tiek painus ir nenuspėjamas, siužetas liūdnas ir gyvenimiškas. Lyg ir daug veiksmo, bet daug tuštumos. Tas pats, kas ir vyksta pagrindinio personažo gyvenime (beje, vaidina pats Š.Bartas). Beveik jokios priešistorijos, jokių aiškinimų, kaip ir vyksta gyvenime. Liūdna gyvenimo citata, bet tikrai geras darbas.

2010.06.23
Prieš berods mėnesį Metze, Prancūzijos mieste, kuris esti beveik 50 km nuo Liuksemburgo, atidarytas naujas Pompidou meno centras. Atidarymo proga žmonėms skirta įspūdinga ir turtinga paroda “Masterpieces?”. Paroda išties įspūdinga, vardai pasauliniai, darbai nepakartojami.
Visgi pradžia neatspindi misijos, kuri įrašyta juodomis raidėmis skaitmeniniame baltame fone ( “20th and 21st century” meno garbinimas). Šiuolaikinio meno tiek mažai, kad jo beveik nesimato. Paroda istorinė ir apžvalginė, bet tokia tarsi studentiška… tarsi reikėjo dar vienos dienos/nakties, kad pastebimiau įžengti ir į tą aktualų mums XXI amžių…
Pats centras įspūdingas, pastebimas ir išraiškingas. Tačiau ir čia tarsi kažkas iki galo neišgalvota, nesumąstyta. Eini, dairais, skaitai, stebi ir… smingi į uždarą erdvę, kur negali skirti dėmesio menams, nes tenka laviruoti tarp žmonių, menų ir erdvių. Kažkaip nepatogiai ar iki galo neapmąstytos bei išdėstytos ekspozicijų erdvės.
Tačiau čia gi ir Pikasas, ir Matisas, ir Miro, ir Rodenas, ir Klein, ir Duchampas, ir ManRay’us, ir dar daug kitų garbingų vardų. Tad sunku bėdavotis, kai tiek visko. Telieka laukti naujų parodų, šedevrų ir minčių.

What do you think?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.