Nancy novo ir deko menas [nr 290]

By skrandis, 2016/07/16

Rasti skirtumus, perprasti ryšį tarp Art Nouveau ir Art Deco yra sudėtingas reikalas, tačiau viena iš geriausių vietų tai daryti – Nancy.  Ir būtinai pradėti nuo
Ecole de Nancy muziejaus.

Čia ne tik namas, bet ir visas namo vidus spindi kūryba ir grožiu. Stiklo darbai, baldai, vitražai, keramika, tapetai, akvariumai, kapinių paminklas, kitos įvairios detalės sukoncentruotai rodoma viename pastate ir sode, kuris kažkada priklausė Eugène Corbin’ui.

Čia gal ne viskas jauku, ne viskas artima sielai, bet tikrai labai gražu ir įspūdinga. Kambariuose sustatytos Émile Gallé ‘Dawn and Dusk’ ir ‘Rhine River’, Louis Majorelle ‘Villa Majorelle Bedroom’ ir ‘Death of the Swan’ baldų ar muzikos instrumentų kolekcijos, paties Émile Gallé stiklo kūriniai užlaiko ilgam. Kėdės koja, kabykla, lempos, fantastiška vonia ar masyvios spintos – viskas kelia susižavėjimą ir pagarbą to laikmečio dėmesiui į detales.

Tačiau apsiriboti muziejumi tikrai neverta. Nes tikrą ir labai įvairų muziejų galite rasti ir po atviru dangumi, tiesiog gatvėse, kuriose visa gausybė fantastiškų, kartais ir kuklių, Nancy Art Nouveau mokyklos pavyzdžių.

Akivaizdu, kad Nancy Art Nouveau judėjimas buvo labai populiarus. Istoriškai šiame mieste susiformavusi inteligentija, menininkų bendruomenė, pramonininkai ir verslininkai šį stilių paleido per visą miestą.

Jis žengė į oficialius pastatus, į privačius namus, į vaistines, restoranus ar parduotuves.

Ir metams bėgant ėmė maišytis su Art Deco, modernizmu ar kitomis išraiškomis. Tose pačiose vilose ar  visuomeniniuose pastatuose.
Šiame mieste vaikščioti pakėlus galvą nuo grindinio yra privalu. Eiti, žiūrėti, studijuoti, grožėtis, domėtis ir rasti skirtumus, ne tik tarp Art Nouveau ir Art Deco, bet kad ir tarp Nancy ir Kauno :]

What do you think?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.