Ryga dviem [nr 329]

By skrandis, 2017/11/12

Artėjant žiemai svarbiausia neužmigti žiemos miegu ir neužsisėdėti namuose. Sunku, tingu, bet reikia judėti pačiam ir judinti kitus. Tad imame bilietus į Anathema koncertą, užsisakome viešbutį ir palikę Medeiną tėvams pajudame link seniai matytos Rygos.

Rygoje buvome ne kartą, bastėmės irgi nemažai, bet tenka gėdytis, kad niekada neatkreipėm dėmesio į Rygos Art Nouveau architektūrą, kurios šiame mieste ypač gausu. Tiek gausu, kad galima suskaičiuoti beveik iki 800 vienetų pastatų. O tai turbūt reiškia, kad čia yra viena didžiausių kolekcijų pasaulyje.

Art Nouveau stilius (Jugendstil Vokietijoje, Art Nouveau Prancūzijoje, Modernismo Ispanijoje, Sezessionsstil Austrijoje, Stile Liberty arba Stile Floreale Italijoje) Europoje atsirado XIX a. antroje pusėje kaip universalus, įvairias meno sritis apjungiantis stilius, pasižymintis gausiu dekoru – bareljefais, gėlių girliandomis, ornamentais, grakščiomis linijomis, taip pat skulptūromis, įvairiais fantastiniais gyvūnais, antikos stiliaus detalėmis. Vaizdas dažnai perkrautas, perlenktas, bet vis tiek žavus ir labai nuotaikingas.

Buvo velniškai smagu vaikščioti Rygos gatvėmis ir dairytis su nuostaba, kaip to nesugebėjom pamatyti anksčiau. Ne tik dairytis, bet ir džiaugtis už latvius, kad jie turi tokį fantastišką architektūros lobyną. Tikrai grįšime į tas gatves pasidairyti gražesniame ir vasariškesniame apšvietime :]

Rygoje Art Nouveau stiliaus pastatai yra sukoncentruoti daugiausia miesto centre ir „ambasadų rajone“, tačiau šio stiliaus architektūros galima rasti ir kitose miesto dalyse. Daugumos šių pastatų autoriai – Latvijos architektai M.Eizenšteinas, J.Krastiņš ir K.Pėkšenas. Pastarojo architekto bute, esančiame Alberto g. 12, įsikūręs ir Art Nouveau muziejus, kuris prasideda jau namo laiptinėje ir kviečia susipažinti su Rygos jugend stiliaus išraiškomis ir detalėmis.

Rygoje verta skirti daugiau dėmesio ir medinei architektūrai, kuri čia gerokai romantiškesnė nei Kaune, bet dažniausiai tiek pat pamiršta ir apleista. Apžiūrėsime, bet kitą kartą.

Užsibrėžtų uždavinių sąraše – Latvijos nacionalinis meno muziejus. Muziejus sudomina ne tik dėl meno, bet ir dėl rekonstrukcijos, kurią atliko Lietuvos architektai. Muziejus tikrai dailiai atnaujintas ir turi žavių sprendimų, iš kurių labiausiai į akis krenta atvira lankytojams saugykla. Tarp kitko, pastatas, kuriame yra pagrindinis Latvijos nacionalinio meno muziejus, yra pirmas muziejaus reikmėms statytas pastatas Baltijos šalių regione [1905 m.].

Muziejaus nuolatinė ekspozicija apima Latvijos 19–20 amžiaus meną, kuris nelabai išskirtinis šiame Baltijos šalių regione. Taip pat keičiamų parodų salėse pažiūrėjome 32 latvių šiuolaikinio meno parodą „Title Doesn’t Matter“ ir Diane Venet papuošalų kolekciją „Jewellery by Artists: From Picasso to Koons“, kurioje yra tokių garsių menininkų puošalų, kaip Pablo Picasso, Man Ray, Roy Lichtenstein, Max Ernst, Jean Cocteau, Georges Braque, Niki de Saint Phalle, Keith Haring, Damien Hirst, Anish Kapoor, Yoko Ono ir kitų.

Na ir desertui – Anathema koncertas legendiniame ir Rygai garbės nedarančiame klube „Melnā Piektdiena“. O jie grojo kaip visada gerai. Gal kiek atsipūtę, gal kiek nuvargę, bet vis tiek gerai. Klausytumėmės ir klausytumėmės :]

Štai toks tas mūsų trumpas vizitas pas braliukus. Vienintelis minusas – šūdinas kelias iki Rygos. Apie 250 km, o važiuojama beveik 4 val. Nenormalu pagrindiniam keliui tarp dviejų šalių. Bet šiaip viskas buvo labai gerai :]

What do you think?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.