Vasario menai [rinkinukas]

By skrandis, 2014/02/26

Vasario mėnesio rinkinukas iš įvairiausių kultūrinių patyrimų.

2014 02 02. Vasario pirmąjį savaigalį vizitas į Briuselį pas Rūtą ir Wolasą buvo paženklintas ne tik gausių plepalų ir ne mažiau gausaus vyno, bet ir apsilankymo Bozar Expo, kuriame Graikijos pirmininkavimo ES proga surengta paroda “Nautilus. Navigating Greece”. Parodoje įvairiais aspektais – gamtos, kultūros, judėjimo, politikos, prekybos, tapatybės ir t. t. – nagrinėjamas ilgaamžis graikų ryšys su Viduržemio jūra. Apie 300 senosios Graikijos (nuo Kikladų salų ar Kretos Mino kultūros iki Romos imperijos laikų) eksponatų gana estetiškai ir konceptualiai suderinti su šiuolaikiniais graikų menininkų kūriniais. Tiesa, nemaža dalis senųjų meno kūrinių man buvo pažįstami ir matyti, bet pažvelgti į juos naujai tikrai nekenkia, o ir atpažinimo džiaugsmas teikia malonumą ;]
Mano nemenkam pavydui, ši paroda – tik dalis gana gausios pirmininkavimui skirtos kultūrinės programos, o į kiekvieną renginį Briuselin tikrai neprilakstysiu. Bet dar kokį kartelį kitą šį pusmetį tikrai ten užsuksiu ;]

***

2014 02 06. Šių metų pavasarį Kaune planuoja atsidaryti dar vienas kultūros traukos objektas – istorinio karinio transporto muziejus-dirbtuvės. Jį visuomenei pristatys Lietuvos istorinių transporto priemonių išsaugojimo asociacija „Retromobile“. Malonu pasigirti, bet šiokiaisitokiais biurokratiniais darbais ir iniciatyvom prie šio reikalo prisidėjau ir aš, tad netrukus baisios apleistos patalpos Aleksote, S.Dariaus ir S.Girėno gatvėje, taps įdomiu turistiniu, istoriniu ir kultūriniu traukos objektu.
O šiuo metu… Muziejaus patalpos dar  įrenginėjamos, transporto priemones suvežamos, paruošiamieji darbai vyksta.

***

2014 02 06. Kai Karinio transporto muziejus dar tik ruošiasi atsidaryti, karinės įrangos ir technikos muziejus atsidarė – Vasario 6 dieną Vilijampolėje, sovietmečio civilinės saugos slėptuvėje atidarytas Pirmojo pasaulinio karo, tarpukario, Antrojo pasaulinio, Šaltojo karo ir dabartinių laikų ekspozicija „Atominis bunkeris“. Jame eksponuojami didžiausia dujokaukių ir uždaro ciklo kvėpavimo aparatų kolekcija Baltijos šalyse, generatoriai, medicinos instrumentai, radijo imtuvai, siųstuvai, pelengatoriai, telefonai, komutatoriai bei slapti įrašinėjimo prietaisai, kurie buvo naudojami GRU, KGB, SPECNAZ ir kitų įslaptintų tarnybų, naudojusių grifą „slaptai“. Privataus muziejaus savininkas, “Bike show millenium” organizatorius Julius Urbaitis, suorganizavo smagų atidarymą. Su čia pat įsitaisiusio šokių klubo narių spasirodymais, su įdomių istoriniu pristatymu, su gausiomis vaišėmis ir nuoširdžiu bendravimu. Ir nors muziejukas suspaustas į vieną patalpą, apsilankyti tikrai verta – dujokaukių kolekcija įspūdinga, technika veikianti, eksponatai vertingi.

***

2014 02 07. Vienas (turbūt) geras vienatvės aspektas – kartais bandant prasimanyti atrakcijų pasitaiko atsidurti ten, kur normaliomis sąlygomis veikiausiai netsidurtum. Šįkart tai Liuksemburgo Grand Theatre rodoma šiuolaikinė jauno portugalų kompozitoriaus Vasco Mendonços opera “The House Taken Over” pagal Julio Cortázaro apsakymą. Scenoje įtaigiai pasakojama apie obsesyviais įpročiais apipintoje kasdienybėje gyvenančius brolį ir seserį, kuriuos keisti garsai ir vyksmai sename name stumia į vis mažesnę namo kertelę, kol galiausiai jiems belieka kiūtoti prieškambaryje arba išdrįsti išeiti iš namų kažkur. Komentuoti muzikinės dalies neturiu kompetencijos, bet tai, kad, numanoma, kur kas kompetentingesni asmenys išėję iš teatro tebedainavo operos frazes, turbūt rodo, kad ir muzikos būta įtaigios ;] Šiaip ar taip pažintis buvo įdomi.

***

2014 02 12. “Casino” galerijoje “The Unmanned” paroda, kurią pristato menininkai Fabien Giraud ir Raphaël Siboni. Tyrimai, video, technologijos ir apmąstymai. Gal ir būtų įdomu, jei… Bet nebuvo.

***

2014 02 28. Čia jau daugelį metų planuojama Šilainių biblioteka. Deja, viskas ir toliau lieka tik planais… Ir vis toliau Šilainiai turi vieną iš keisčiausių bibliotekų Kauno mieste – daugiabučio trečiame aukšte, dviejuose butuose…

 

What do you think?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.